„Złoty OTIS z Diamentami” przyznany!

„Złoty OTIS z Diamentami” przyznany!

Rate this post

W III edycji Nagrody Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami” Jury pozytywnie oceniło nowatorskie projekty edukacyjne firmy Boehringer Ingelheim Sp. z o.o.: „MC Silk feat. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne” oraz „Nadzieja nie umiera nigdy” – Polimaty o IPF.

Boehringer Ingelheim od wielu lat podejmuje i angażuje się w nowatorskie i innowacyjne działania mające na celu podnoszenie świadomości społecznej lub poziomu wiedzy w różnych obszarach związanych ze zdrowiem. Dzięki temu powstały dwa oryginalne projekty edukacyjne. Jeden z nich powstał we współpracy z ekspertami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: raper MC Silk nagrał wideoklip, w którym śpiewa o związku migotania przedsionków z udarem mózgu i nawołuje do odpowiedniej profilaktyki. Drugim projektem jest film na znanym, popularno-naukowym wideoblogu Radka Kotarskiego – POLIMATY, mówiący o rzadkiej i trudno rozpoznawalnej chorobie, jaką jest samoistne (idiopatyczne) włóknienie płuc (idiopathic pulmonary fibrosis, IPF). Oba projekty zwracają uwagę na niezwykle istotne społecznie problemy zdrowotne i pozwalają dotrzeć do szerokiej opinii publicznej.

„Mc Silk feat. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne”

www.youtube.com/watch?v=aNWjrgwDi5w

„Nadzieja nie umiera nigdy” – Polimaty o IPF

www.polimaty.pl/2015/07/polimaty-70

Projekty zostały bardzo pozytywnie oceniony przez uczestników Jury: dziennikarzy (red. Małgorzatę Wiśniewską – Panorama TVP, red. Jadwigę Kamińską, red. Beatę Prasałek – Poradnik Domowy, red. Katarzynę Pinkosz – Świat Lekarza, red. Pawła Walewskiego – Polityka, red. Artura Wolskiego – Polskie Radio oraz ekspertów: prezesa AOTM – dr Wojciecha Matusewicza, prof. Macieja Krzakowskiego, prof. Aleksandra Sieronia, prof. Grzegorza Opolskiego, prof. Piotra Hoffmana, prof. Marcina Wojnara, prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego (Przewodniczący Jury) i prof. Piotra Pruszczyka.

Prof. Grzegorz Opolski: „Obydwa klipy świetne, bliższy jest mi nie tylko ze względu na tematykę pierwszy z nich. Świetna forma przekazu, która trafia do młodych, ale sądzę również, że do starszego pokolenia. Temat niezwykle ważny ze względu na częstość występowania udaru mózgu i jego konsekwencje. Tym bardziej, że możemy tej chorobie z sukcesem zapobiegać.”

Prof. Piotr Hoffman: „(…) Oba projekty zasługują na nagrodę. Nie ukrywam, że wyżej oceniam pomysł i realizację MC Silka ze względu na bardzo dobry tekst (epidemiologia, etiologia, konsekwencje migotania, jasny związek z udarem mózgu, inteligentny rap) wyraźnie podany. Duża liczba odbiorców, młodych, ale pewnie i tych 40+ dowiaduje się wielu istotnych rzeczy, które pomogą im zatroszczyć się o bliskich – rodziców, dziadków. Zmorą jest niska rozpoznawalność migotania przedsionków, a zatem ogromne narażenie na udar, chorobę o strasznych konsekwencjach i kosztach. IPF jest rzadsze, ale właśnie dlatego trzeba o nim mówić, przypominać także lekarzom.”

Prof. Maciej Krzakowski: „Program dotyczący samoistnego włóknienia płuc jest mi bardziej bliski z racji zajmowaniem się od lat – przede wszystkim – nowotworami układu oddechowego. Obejrzałem i oceniam program «płucny» bardzo pozytywnie. Przekazuję opinię «TAK».”

Red. Jadwiga Kamińska: „Głosuję na film «Nadzieja nie umiera nigdy». Zawiera on niezwykle ciekawe, przystępne i świetnie przekazane informacje o idiopatycznym samoistnym zwłóknieniu płuc. Ten film nie straszy, ale zachęca do dbania o zdrowie i profilaktykę. Mobilizuje sugestywny przekaz.”

Celem stworzenia Nagrody Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami” jest zachęcenie środowiska farmaceutycznego do tworzenia wartościowych programów edukacyjnych i profilaktycznych, w miejsce komercyjnych kampanii reklamowych.

Uroczyste wręczenie Nagrody Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami” odbędzie się 3 października br. podczas gali Polskiego Towarzystwa Lekarskiego „Gloria Medicinae” na Zamku Królewskim w Warszawie.

Na zdjęciu od lewej: Oliver Koehncke (dyrektor generalny Boehringer Ingelheim Sp. z o.o.), prof. Jerzy Woy-Wojciechowski (prezes PTL, przewodniczący Jury nagrody Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami)